Aktualności

„Trzynastka” wcale nie musi być pechowa!

Jak co roku w ostatnią niedzielę maja, odbył się Bieg i Marsz Nordic Walking o Koronę Księżnej Dąbrówki. W XIII już edycji tej imprezy wzięło udział łącznie 493 zawodników i zawodniczek w różnym wieku z całej Polski. Zdaniem wielu startujących, obserwujących i samych organizatorów, była to jedna z najbardziej udanych edycji w 13-letniej historii tej imprezy.

26 maja najszybszym w stawce 346 biegaczy i biegaczek okazał się debiutujący na 10-kilometrowej trasie w Dąbrówce Michał Leśniak z Ceradza Dolnego (rocznik 1984), który uzyskał czas 36,27 min. i wygrał z przewagą 1,41 min. nad drugim na mecie, także 40-letnim Łukaszem Wieczorkiem z Dąbrówki (trzecim w 2023 roku, ponownie najszybszym z terenu gminy Dopiewo). Trzecie miejsce z czasem 38,43 min zajął też Wieczorek, ale Marcin – z Dopiewa (rocznik 80), który w ub.r. wywalczył 15 lokatę. Kolejne dwa miejsca zajęli także mieszkańcy gminy Dopiewo – Piotr Kotkowski z Dąbrowy i Michał Błajet ze Skórzewa (szósty w 2023 r.), natomiast 6 lokatę w klasyfikacji wywalczył najlepszy zawodnik w kategorii M20 – czwarty rok temu w Open Wojciech Szymczak z Poznania, który w końcówce biegu stracił wysokie 3 miejsce zajmowane po przebiegnięciu 5 km. Siódmy czas uzyskał Łukasz Ludwiczak ze Skórzewa, ósmy – Paweł Gramacki z Trzcielina (5 w ub.r.), a dziewiąty, podobnie jak rok wcześniej – Sławomir Skotarek z Opalenicy, najlepszy w kat. M50. W pozostałych kategoriach najszybsi byli: Ksawery Szafran z Komornik (M16) i 63-letni Piotr Rostek z Jelonka (M60+, 25 lokata w kat. Open!), a najstarszym biegaczem z gminy Dopiewo ponownie był Piotr Wencel z Konarzewa – rocznik 1946, który w kat. Open zajął 224 miejsce i wyprzedził 14 młodszych od siebie zawodników.

Najszybszą wśród 108 zawodniczek, z czasem 42,01 min., była Agata Świątek z Buku – przedstawicielka OSP Opalenica (tryumfatorka Korony Dąbrówki w ostatnich dwóch latach i w 2016 roku), która w br. w klasyfikacji Open zajęła 10 miejsce, wyprzedzając aż 229 mężczyzn! Drugą lokatę ze stratą 54 sekund wywalczyła 12 w Open Martyna Wiktorska z Poznania, a trzecią (także w kat. K20) – Monika Tchórz z Niekurska (44,01 min., 20 m-ce w Open). Czwarte miejsce zajęła ubiegłoroczna wicemistrzyni Małgorzata Brok z Plewisk (najlepsza w K50), piąte – podobnie jak w 2023 r. – Joanna Szymczak z Poznania, szóste – Aleksandra Jastrzębska (3 w ub.r.), a siódme – najlepsza z biegaczek gminy Dopiewo, zwyciężczyni K40 – Katarzyna Starczewska z Zakrzewa. Kategorię K16 wygrała Regina Sobaniec z Dąbrówki, a K60+ najstarsza z biegaczek Elżbieta Mostowska-Nowak z Żakowa (klub „Babcie biegają”), która zajęła 68 miejsce wśród kobiet i 279 w Open! Drużynowo zwyciężyła ekipa doskonale znająca trasy biegu w lesie palędzko-zakrzewskim – „Parkrun Dąbrówka Team” w składzie: Ł. Wieczorek, P. Majek, M. Brok, T. Napierała, M. Wieczorek.

W rywalizacji 147 „piechurów” (w tym aż 106 pań!), po raz 4 z rzędu, tym razem z czasem 44,50 min., wygrał rekordzista trasy w Dąbrówce (42,47 min.) i aktualny Mistrz Świata w Nordic Walking – Jacek Witucki z Poznania (rocznik 1971), wyprzedzając najlepszą w kategorii kobiet Open i w K50 Agnieszkę Mielecką z Gąsawy (47,04 min.) dla której było to już 5 zwycięstwo w Koronie Dąbrówki po tryumfach w latach 2016-18 i w 2022 roku, kiedy ustanowiła też rekord tej 7,5 kilometrowej trasy (46,53 min.)! Trzecie miejsce w Open zajął najszybszy mieszkaniec z gminy Dopiewo „wiecznie drugi” w rywalizacji panów, były pracownik GOSiR – Roman Woroch (rocznik 1958, zwycięzca kat. M60), a czwarta była ubiegłoroczna zwyciężczyni wśród pań – Zuzanna Bielecka z Warszawy (najlepsza w K40). Kategorię M40 wygrał piąty na mecie (trzeci wśród panów) Maciej Rudawski z Trzciela, a kat. M70+ szósty w klasyfikacji Open – Karol Radzimski ze Szczecina (rocznik 1954)! W czołowej „dziesiątce” uplasowali się jeszcze Ewa Ślęzak z Biedruska (trzecia w Open kobiet), Tomasz Stachowiak z Konarzewa (15 w ub.r.), Maciej Gudzio z Czerwonaka (6 w 2023 r.) i 5 rok temu Jan Stanisławski z Poznania. W kategorii M20 i K20 wygrali 37-letni Michał Dwornik z Nowego Tomyśla (22 w Open, 14 wśród mężczyzn) i Joanna Skowrońska z Dopiewca (26 w klas. generalnej, 10 wśród kobiet), natomiast w kat. K60 najszybsza była Danuta Postek z Poznania (19 w Open kobiet), a w K70+ najstarsza ze startujących mieszkanek gminy Dopiewo – Anna Szymczak ze Skórzewa (67 m-ce w Open kobiet). Najstarszy „kijkarz” z terenu tej gminy – Andrzej Kowalik (rocznik 1950) zajął 29 miejsce w rywalizacji panów, a najstarszym uczestnikiem marszu NW była 78-letnia Henryka Owczarek z Poznania (trzecia w K70+), która na mecie wyprzedziła 8 sporo młodszych od siebie pań! Rywalizację drużynową wygrali zawodnicy Nordic Walking Kiekrz Poland w składzie: K. Radzimski, E. Ślęzak, M. Gudzio, J. Stanisławski, M. Bojanowski. Na mecie nagrodę odebrali też najlepsi w biegu i Nordic Walking mieszkańcy osiedli Linea Developer, tj. 8 w biegu kobiet Open Żaneta Chmielewska z Dopiewca i 15 wśród panów Piotr Majek z Dąbrówki oraz Lena Piasecka – 24 w NW kobiet i Szymon Jakubowski – 19 w klasyfikacji mężczyzn (oboje z Dąbrówki). Najszybszą „kijkarką” z terenu gminy Dopiewo była 9 wśród kobiet Ewelina Bąkiewicz – także z Dąbrówki, nagrodzony został też jedyny startujący niepełnosprawny zawodnik – Michał Blaszka, który wcale nie dotarł do mety jako ostatni, zajmując 127 miejsce!

Przed biegiem głównym i marszem NW rozegrano (w zależności od kategorii wiekowej) wyścigi na dystansie od 200 metrów do 1 kilometra, w których udział wzięły dzieci do lat 15 (zdjęcia dostępne w zakładce Galeria, wyniki wkrótce). Wszystkie one otrzymały m.in. z rąk wójta Dopiewa Sławomira Skrzypczaka, sekretarz Gminy Małgorzaty Wzgardy, Przewodniczącego Rady Gminy Piotra Dziembowskiego, dyrektora GOSiR w Dopiewie Marcina Napierały, przybyłych radnych i przedstawicieli Partnerów imprezy okolicznościowe medale, podobnie zresztą jak dorośli uczestnicy XIII Korony Dąbrówki. Najlepsi dodatkowo otrzymywali od VIP-ów atrakcyjne nagrody rzeczowe. Wszyscy bez wyjątku natomiast mogli częstować się na mecie pysznym ciastem drożdżowym z cukierni RAWA oraz wodą mineralną. Tradycyjnie po dekoracji ukoronowani zawodnicy 4 klasyfikacji generalnych wyruszyli do lasu w celu posadzenia symbolicznego „Drzewka Zwycięzcy” kolejnej edycji imprezy.

GOSiR-owi i Urzędowi Gminy Dopiewo – organizatorom tego corocznego wydarzenia od 2011 roku bardzo zależy, aby w zawodach startowało jak najwięcej mieszkańców gminy Dopiewo. W tym roku w biegu, na 346 startujących aż 205 było z terenu Gminy, co stanowi ponad 59% wszystkich zawodników, natomiast w marszu NW Gminę Dopiewo reprezentowało 69 osób na 147 startujących, co dało odsetek prawie 47%. Łącznie wśród wszystkich uczestników biegu i marszu w tym roku aż 55,58% było mieszkańcami Gminy, co jest nowym rekordem w tym zakresie!

Podsumowując – tegoroczne zawody stały na dobrym poziomie sportowym i organizacyjnym, o czym świadczą m.in. słowa pochwały od uczestników imprezy głoszone w komentarzach internetowych
i wysyłane pocztą e-mail na adres GOSiR. Bez wątpienia do sukcesu organizacyjnego tych zawodów przyczynili się także wolontariusze i druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z Dopiewa, Palędzia i Zakrzewa oraz oczywiście rzesza Partnerów/Sponsorów. Na przeprowadzenie zawodów tradycyjnie zgodził się gospodarz większości terenów na których zorganizowano imprezę czyli LASY PAŃSTWOWE-NADLEŚNICTWO KONSTANTYNOWO. Partnerami imprezy byli też: ZAKŁAD USŁUG KOMUNALNYCH, RADA SOŁECKA SOŁECTWA DĄBRÓWKA, firmy CASTORAMA, MEDKLINIKA, UNIMOT-AVIA, MORNEL, E1GOKART (fundująca zwycięzcom poszczególnych kategorii vouchery na jazdy gokartami na torze w Skórzewie) i współorganizator DEWELOPER LINEA – fundujący osobne nagrody dla mieszkańców swoich osiedli. Warto nadmienić, że wśród zawodników są tacy, którzy np. sprowadzili się do Dąbrówki na os. Osada Leśna m.in. właśnie z powodu tych corocznych zawodów i wspaniałych terenów do biegania w sąsiadującym lesie! Patronat medialny nad imprezą tradycyjnie sprawował dwutygodnik NASZ GŁOS POZNAŃSKI, opiekę medyczną zapewniła Wielkopolska Przychodnia Sportowo-Lekarska Sp. z o.o., a o pomiar czasu zadbała firma PlusTiming Łukasz Kitajczuk (https://plus-timing.pl/wyniki). Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku z imprezy (https://www.youtube.com/watch?v=2_pWZhcOx5s) oraz zdjęć autorstwa Tomasza Szwajkowskiego w zakładce Galeria.