2010

Miękkie leśne dukty, świeże powietrze, pachnący las

W 2010 roku kilku mieszkańców Dopiewa zwróciło się do Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dopiewie z propozycją organizacji biegu na terenie Gminy Dopiewo. Był wśród nich Józef Brandenburg (wtedy 55-latek, który nie wyobrażał sobie życia bez biegania).

Pomysł i szybka realizacja

Pomysł szybko przypadł do gustu dyrektorowi Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dopiewie Marcinowi Napierale. Panowie wspólnie z Tomaszem Konwickim i Sławomirem Wolniewiczem (mieszkańcami Dopiewa) „obiegali” gminę wzdłuż i wszerz. Wybór lasu palędzko-zakrzewskiego na bieg był szybki. Miękkie leśne dukty, świeże powietrze, pachnący las blisko mieszkańców. Należało tylko uzyskać zgodę Nadleśnictwa Konstantynowo na organizację zawodów i w budżecie gminnym zapewnić pieniądze. Panowie wybrali dukty, którymi bieg poprowadzili na dystansie 10 km, a marsz nordic walking pierwotnie na 6,5 km, który w późniejszym czasie wydłużono do 7,5 km.

dwie korony

Pomysłodawcą nazwy biegu oraz całej formuły organizacyjnej zawodów jest Marcin Napierała dyrektor GOSiR w Dopiewie. Nie będzie tajemnicą, że nazwa pochodzi od miejscowości Dąbrówka, a jak wiadomo to również spolszczone imię Dobrawy, żony Mieszka I. Tym historycznym tropem postanowiono też koronować zwycięzców. A że wszyscy biegacze i chodziarze nordic walking zasługują na najwyższe laury, każdy kto kończył bieg otrzymywał medal, który w połączeniu z następnymi zdobytymi w kolejnych latach, dawał pięciokąt – umowną „Koronę Dąbrówki”. Taka formuła medalowa trwała przez 10 edycji. Najwytrwalsi mogli mieć dwie takie korony. W międzyczasie dla uczestników, którzy mieli na koncie 5 startów, księżniczka Dąbrówka rozdawała „złote dukaty”.

29 maja 2011 roku

Ale wróćmy do początków. Pierwsze zawody odbyły się 29 maja 2011 roku i ukończyło je 204 biegaczy, 78 chodziarzy nordic walking i 370 dzieci. Zawody od razu przypadły do gustu całym rodzinom. Formuła startów w jednym dniu dorosłych i dzieci, wzajemne kibicowanie i dopingowanie jest dobrym przykładem wychowania w kulturze fizycznej. Często w marszu nordic walking startowali dziadkowie, więc pokoleniowa wymiana zasługuje na najwyższą pochwałę.
Dodatkowo na koniec maja obchodzone jest święto drzewa. Aby je uczcić – zwycięzcy zawodów w „rekompensacie” za hałas i pewną degradację lasu tradycyjnie sadzą symboliczne „drzewko zwycięzców”.
W roku 2012 Nadleśnictwo Konstantynowo wyraziło zgodę i Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dopiewie na stałe oznakował trasę biegu słupkami kilometrażowymi i kierunkowymi.

Gminy Dopiewo

I tak z kolejnymi latami amatorów biegania przybywało, zawody zyskiwały na popularności. Bieg stał się wizytówką rekreacyjną Gminy Dopiewo a partnerzy chętnie współpracowali i współpracują przy jego organizacji do dzisiaj.
Zawody zawsze planowane są w ostatnią niedzielę maja. Jedynym zachwianiem ciągłości była pandemia Covid-19, która uniemożliwiła organizację Biegu w 2020 roku.

Rok później zakończyliśmy pierwszą dekadę naszego biegu.
Jako organizatorzy corocznie zbieramy kolejne doświadczenia a zadowolenie uczestników na mecie jest dla nas dodatkową motywacją. Cieszy rosnąca od lat ilość startujących mieszkańców naszej Gminy.
Liczymy na Waszą obecność w kolejnych latach, bo my będziemy na pewno.